לימודי מוזיקה

איפה הכי מומלץ ללמוד לתואר

לימודי מוזיקה הם לימודי תעודה או תואר? התשובה היא: תלוי את מי שואלים, שהרי תחום המוזיקה הוא שונה מתחומי לימוד שמחייבים קבלת תואר, כגון משפטים והנדסה, ישנם מוזיקאים דגולים הטוענים שאין צורך להשקיע ולהוציא תואר כדי להיות מוזיקאי. מוזיקה, הם טוענים, באה מהנשמה, מהאינטואיציה, מי שיש לו את זה יש לו ומי שלא לא. לדעתם מוזיקאי כשרוני יכול להסתפק בקורסי תעודה עם מורים לנגינה או מורים לפיתוח קול כדי לחדד את היכולות וללמוד טכניקות מעשיות באחד מתתי התחומים במוזיקה בו הוא מעוניין להתקדם, ובזה די.

לימודי תואר – חיוניים היום יותר מבעבר

אולם רוב המוזיקאים לא מסכימים עם קביעה זו, ולדעתם מי שמתכנן קריירה מוזיקלית חייב ללמוד לימודי מוזיקה במסגרת תואר רשמי של מוסד מוכר. בלימודי התואר נחשפים התלמידים לרפרטואר רחב של סגנונות מוזיקאיים ולהתמקצעות רחבה בנושא. למען האמת קשה לקבוע עם מי הצדק, היות וישנם מוזיקאים ידועים ומפורסמים שהצליחו ומצליחים מאוד למרות שלא למדו לימודי תואר. ובכל זאת כיום ניתן להכריע כי ישנו יתרון ברור לטובת לימודי תואר במוזיקה, העולם הגלובלי של היום הוא עולם הרבה יותר תחרותי ותובעני, קצב העברת מידע על פני כל הגלובוס הוא מטורף, מה שאומר שמוזיקאי/ת ששואף/ת גבוה חייב/ת להתבלט בשוק העולמי ולא כבעבר – בשוק צרכני המוזיקה המקומית בלבד.  

מה המאפיינים המומלצים למכללה או אוניברסיטה ללימודי מוזיקה

  • בדקו אם התואר שמקבלים בסוף הלימודים הוא תואר מוכר על ידי המל"ג. אם לא, אין לזה ערך של תואר.
  • בדקו אם במסגרת לימודי התואר במקום יש גם קורסים פרקטיים של פיתוח קול וכדומה.
  • מומלץ ללמוד לתואר במוסד אקדמי שמלמד את כל הסגנונות ואת כל תת תחומי המוזיקה: נגינה, עיבוד מוזיקלי, שירה, הלחנה ועוד.
  • מומלץ ללמוד תואר במוסד אקדמי שפחות שם דגש על לימודי תולדות המוזיקה, כלומר פחות בתיאוריה ויותר במעשי. בקשו את תכנית הלימוד הכללית של כל הקורסים הנדרשים לתואר, אם יש לכם ספק לגבי נושא מסוים בקשו לראות את הסילבוס ל אותו קורס. בקיצור, הסוד הוא לא להתעצל, לברר!

המוסדות שהכי מומלץ ללמוד בהם לתואר

באוניברסיטת תל אביב מלמדים 'מוסיקולוגיה' עם מגמות קומפוזיציה (הלחנה), ביצוע מוזיקלי או ניצוח. אוניברסיטת בר אילן גם היא בין המומלצים ללימודי תואר במוזיקה. במסגרת התואר ניתן לבחור בין מסלול מוזיקה וטכנולוגיה, מסלול מורה למוזיקה או מסלול של מוזיקאי קהילתי.

לצפוניים יותר אנו ממליצים על אוניברסיטת חיפה המלמדת את הסטודנטים את כל סגנונות המוזיקה וכן ביצוע וקומפוזיציה (הלחנה). במכללת ספיר המוזיקה היא לא תואר בפני עצמו, אלא תואר ראשון במדעי המחשב ומוזיקה או תואר ראשון בלימודי תרבות ומוזיקה. התואר בספיר מכשיר את הסטודנטים לעבודות מבוקשות בתחום המוזיקה, במיוחד עבודות סאונד והלחנה.

אז תפסיקו לשיר ובואו ללמוד!